Skip to content ↓

Governors

The Governing Board work as a team. They are responsible for making sure the school provides a good quality education and raising educational standards in school is a key priority.

Governors promote effective ways of teaching and learning when setting the school aims and policies. They do this together with the head, who is responsible for the day to day leadership and management of the school.

The governing board is responsible to parents and the community. Appointments are for four years and the governing board’s main role is to help raise standards of achievement. It:

  • is accountable for the performance of the school to parents and the wider community
  • plans the school’s future direction
  • selects the head teacher
  • makes decisions on the school’s budget and staffing
  • makes sure the national curriculum is taught
  • decides how the school can encourage pupil’s spiritual, moral and social development
  • makes sure the school provides for all its pupils, including those with special needs.

The governors support and challenge the head teacher and other members of staff by gathering views, asking questions and deciding what’s best for the school. Governors are ultimately responsible for how the school is performing.

Governing board membership is a combination of appointed and elected governors. At Paulerspury C.E. Primary School the governing board consists of:

  • 3 Co-opted governors
  • 3 Foundation governors
  • 1 Head teacher
  • 1 Local Authority governor
  • 3 Parent governors
  • 1 Staff governor

Name

Governor Type

Committee membership

Date appointed

Date stepped down

Profile

Pecuniary and business interests

Mr Paul Dunstan

Community

Chair of Governing Board

13 October 2020

 

Safeguarding & Maths Governor

None

Mr Richard Money

Co-opted

Vice Chair of Governing Board

13 February 2020

  Computing, Website Compliance and Remote Learning Governor

None

Mr Robin Bunting

Headteacher

All

1st September 2017

   

None

Mrs Merrilyn Berry

Local Authority

Chair of Curriculum Committee
 

14 November 2015

 


English & Early Years Governor

None

Mr Edward de Courcy-Ireland

Foundation

Chair of Buildings & Finance Committee

22 November 2018

 

Health & Safety and Buildings Governor

None

Mr Ed Phipps

Parent

 

5 July 2021

  PE & Sport Governor

None

Mr Peter French

Foundation

 

13 October 2020

 

RE & SIAMS Governor

None

Mrs Vikki Bishop Parent       Pupil Premium, SEND, Inclusion & LAC Governor None

Ms Tina Chappell

Associate

 

1 May 2014

14 July 2020

School Business Manager
Safeguarding

None

Mrs Linda O’Sullivan

Clerk to Full Governing Board

 

1 September 2017

   

None

Mrs Asa Pearson

Parent

 

1 November 2017

18 March 2021

 

None

Mrs Natalie Drought

Parent

 

1 November 2017

17 March 2021

 

None

Mrs Veena Drought

Co-opted

 

17 July 2019

13 June 2021

 

None

Mrs Hayley Cobley

Foundation

 

17 July 2019

2 February 2021

EYFS Governor

None

Ms Jenny Betts

Staff

 

7 September 2020

31 August 2021

Early Years, Phonics, Science Lead, SENCO & Inclusion

None

Mr Ralph Stobart

Co-opted

 

13 February 2020

13 October 2020

 

None